Vydělávání peněz na Youtube

Lidi můžeme obecně rozlišovat podle pohlaví, věku, národnosti nebo podle toho, zdali milují nebo nenávidí Youtubery a vlogery. Opravdu málokdo na ně nemá vyhraněný názor. Pravdou však je, že tito lidé ze sebe nedělají kretény nadarmo. Díky partnerskému programu od Youtube si díky reklamám přijdou často na mnohem lepší peníze než kdyby makali v Tescu nebo v nějakém kanclu.

Kdo vydělává na youtube? 

Když se řeknou peníze a youtube v jedné větě, myšlenka na pubertální youtubery je pro většinu jasnou volbou. Je však nutné si uvědomit, že abyste si ukousli z koláče peněz, které rozdává Youtube za reklamy, tak nemusíte šňupat chilli, polévat se kyselinou, nemusíte ani strašit svou babičku nebo si dokonce ani nemusíte holit hlavu webkamerou.

Stačí, když natočíte něco, co se ostatním bude líbit – ať už to budou třeba ohňostroje, batole, které tančí jako Karel Gott nebo kocour, který si honí péro. Je to fuk. Když získáte miliardu shlédnutí za video, kde vaše babička sfoukává svíčky z dortu, má to de facto stejnou hodnotu jako když tato shlédnutí naberete za video, kde zpíváte o lásce, pravdě a míru na nějakém hipísáckém festivalu.

Dobrou zprávou tedy je, že abyste se na Youtube obohatili, nemusíte být totální kretén. Špatnou zprávou je, že natočit, upravit a propagovat dobré video, které bude mít nějaký dosah, není zrovna peříčko. Kromě hudebních videí mají svou šanci také různé návody, bizarnosti, dojemné okamžiky (třeba jak žádáte nějakou ženu o ruku nebo o sex), různé pranky, hecy, cool záznamy z gopro atd. Zkrátka se dá vymyslet kde co.

Kolik se dá na Youtube vydělat? 

Už jste se rozhodli, že na Youtube zbohatnete? Potom je určitě na místě otázka, kolik vám to bude nést. V podstatě jde o stejný systém jako v případě AdSense (proklik). Získáte 55 % z reklamy, která se před (nebo během) vašeho videa spustí a bude někoho otravovat.

Odhadnout výdělky se tedy opět nedá zcela přesně, ale je reálné, že se budou pohybovat v rozmezí od 10 do 40 korun za 1000 shlédnutí. Jednoduchým výpočtem tak lze dojít k tomu, že aby vám to hodilo peníze, které vypadají jako normální plat, tak byste měli na svém kanálu dosáhnout cca milionu shlédnutí za měsíc (cca 10-40 tisíc korun). Youtubeři proto natáčí spoustu videí o ničem, protože je mnohem snazší nasbírat 20 krát 50 tisíc shlédnutí než 1 krát milion.

Jak docílit toho aby byla ve videích reklama?

Opravdu není třeba jet do Ameriky nebo Číny podepisovat nějaké smlouvy s šéfy Youtubu. V kostce musíte vlastně splnit tyto 4 podmínky:

  1. Mít účet u Gogolu, zaregistrovat se do AdSense a nastavit si na youtube profilu, že se přihlašujete do jejich partnerského programu.
  2. Neporušovat autorská práva. Zde můžete hodně tvrdě narazit. Ačkoliv je Youtube v této věci děravý jako cedník, odhalí celkem spolehlivě, když nahrajete video s hudbou, ke které nemáte práva nebo s filmem (či jeho částí), který jste nenatočili.
  3. Neuploadowat rasistický, xenofobií nebo urážlivý obsah. Jakmile natočíte jak vašich 5 kamarádů hajluje u piva v hospodě, můžete na nějaký partnerský program s Youtube zapomenout.
  4. Nasbírat 10 000 shlédnutí: Z Youtubu začali odcházet velcí inzerenti kvůli tomu, že se jejich reklamy zobrazovaly právě u videí, které nesplňovaly kritéria popsané v předchozím bodě. Tím, že se Youtube rozhodl umisťovat reklamy až na kanály, které přesáhli 10 tisíc shlédnutí (v součtu u všech videí), může lépe kontrolovat, zdali kanály neporušují některé z podmínek bodu 2 a 3.

Tak co? Myslíte si, že na to máte? Zarobit se dá opravdu spoustu peněz a výdělky mohou růst skutečně exponencionálně. Na druhou stranu se však může stát, že promrháte hodiny u natáčení a upravování videí a ve výsledku nedostanete vůbec nic nebo jen pár ušmudlaných dolárků, které si vlastně nebudete moct ani vybrat (minimum pro výběr peněz z youtube je 100 dolarů, tedy zhruba 2,5 tisíce korun). Pokud se do toho vážně pustíte, měli byste (minimálně ze začátku) počítat s tím, že se vám čas a peníze, které do tvorby svého kanálu vložíte, nemusí už nikdy vrátit. Proto natáčejte, stříhejte a uploadujte s láskou a ne s vidinou peněz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *