Útrapy živnostníka – Pozor na rejstřík obchodu a živností!

Zakládání živností a drobného podnikání není samo o sobě nic jednoduchého a člověk se musí mít neustále na pozoru, zda-li neopomněl nějaký náhodný poplatek pro nějaký náhodný úřad nebo zdali dělá vše tak, jak náhodné zákony ukládají. V takovém zmatku je pak skutečná mňamka, když vám přijde složenka, která se tváří, že je od státní správy, a že je nutné ji zaplatit, aby vaše živnost figurovala v něčem, co se nazývá Rejstřík obchodu a živností.

 

Jakmile si někdo ohlásí živnost, přijde mu krátce poté (zpravidla během několika dní) do schránky dopis s nadpisem REJSTŘÍK OBCHODU A ŽIVNOSTI a k němu přiložená složenka na 1785 korun, což je přesně o 785 korun více, než živnostník zaplatí za samotné ohlášení živnosti. Ve zmatku, který začínající živnostník zažívá se často stane, že tento poplatek uhradí, aby se náhodou nestalo, že dělá něco protizákoného.

 

Po bližším prozkoumání dopisu však lze snadno zjistit, že se ani zdaleka nejedná o dopis od státní správy, nýbrž o dopis od firmy Informatik Česká republika spol. s. r. o., která tímto způsobem tahá od čerstvých živnostníků peníze za zápis do rejstříku, který vlastně nikdo zas tak moc nepotřebuje. Do rejstříků se sice firma dostane, avšak tento rejstřík není ničím jiným než soukromým seznamem dané firmy. Nejedná se tak tedy o klasický ilegální podvod, ale spíše o zneužití zmatenosti začínajících živnostníků a silně dezinformační marketing.

 

Takový dopis nemusí přijít samozřejmě jen od výše zmíněné firmy. Je proto nutné si kontrolovat “zdroj”, od kterého tento dopis dostanete než zbrkle poběžíte na poštu zaplatit složenku. A jak už tak v podnikání bývá, na začátku se každá stovka hodí. Tak neplaťte zbytečně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *