Politici YZ: Mikuláš Ferjenčík

Mikuláš Ferjenčík je dalším ze série významných komunálních politiků v České republice. V březnu oslavil třicáté narozeniny, takže věkově spadá přímo do průměru Generace Y. Jako osobnost však do průměru nespadá ani zdaleka. V roce 2013 kandidoval ve volbách do pražského zastupitelstva za Piráty, získal potřebné hlasy a rozhodně se nedá říct, že by si na radnici apaticky válel šunky.

Už ve středoškolských letech zažil Mikuláš něco netradičního. První dva roky strávil na gymnázium v Přelouči, což netradiční ani zajímavé není, avšak zbytek střední školy  (4-2=2 roky) prožil na Brentwood Schoul v Essexu ve Velké Británii, kde i odmaturoval. Studium v Anglii si mohl dovolit jen díky stipendiu nadace Open Society Fund. Poté chvilku studoval matfyz (což omlouvá jeho vyplašený a nejistý projev v mediích) a následně nastoupil na strojárnu na ČVUT.

Jeho působení v rámci veřejného prostoru začalo v únoru 2013, kdy se angažoval v Pirátské straně jako koordinátor dobrovolníků v protikorupční kampani s názvem Rekonstrukce státu. Koordinoval také protesty proti smlouvě ACTA a koordinoval též kampaň Internet bez cenzury. Zkrátka se dá říct, že Ferjenčík hodně koordinoval. Kdyby Pirátská strana byla pirátskou lodí, Mikuláš by byl kormidelníkem.

V říjnových volbách v roce 2013 se Ferjenčík ve svých 26 letech (asi zjistil, že mu skončily studentské slevy) stal zastupitelem hlavního města Prahy, kde se věnuje především oblasti územního plánování. Od té chvíle poukazuje na nejrůznější machinace na pražském magistrátu. Upozornil například na to, že soudci se stotisícovými platy bydlí v sociálních městských bytech, kde platí regulované nájemné.

Nyní se Mikuláš Ferjenčík chystá do voleb a bude kandidovat jako lídr Pirátů v Pardubickém kraji, což je divné. Narodil se totiž v Českých Budějovicích a účinkuje v pražském zastupitelství, takže na první dobrou nemá s Pardubicemi nic moc společného. Doufejme tedy, že po něm nebudou házet perník a Mikuláš se dostane do sněmovny. Možná, že se díky jeho bystrým postřehům přijde na pár machinací i v Poslanecké sněmovně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *