Politici YZ: Matěj Hollan

Jestliže jsme si v minulém týdnu vzali na paškál Feriho, který spadá do generace Z, bylo by fér abychom trochu zapátrali i v generaci Mileniánů, tedy generaci Y. Černého Petra (a tím nemyslím Feriho) tímto získává Matěj Hollan, zastupitel města Brna a místopředseda hnutí „Žít Brno“, který letos v listopadu oslaví Kristova léta, tedy 33 let. Co za svůj život Hollan stihl a jaké jsou jeho vyhlídky? 

Ačkoliv byl Matýsek Hollanů již v pokročilejším věku než Feri, jejich první krůčky byly podobné – vedly přes zájem o veřejný prostor a participaci v jejich městě. Hollan si pro tyto účely dokonce vytvořil občanské sdružení Brnění, skrze které do roku 2014 šikanoval tehdejší zastupitele. Zasadil se například o regulaci hazardu, čímž sebral mnoha lidem práci, spoustě mírným gamblerům zábavu a státu dost peněz z daní, aby zachránil pár beznadějných trosek – gratulujeme.

Jeho další aktivity, které měly radním zatopit se týkaly sporu o podzemní garáže pod Zelným trhem nebo diskuze o odsunu brněnského hlavního nádraží, když působil jako člen koalice Nádraží v centru. Jako start nadějné politické kariéry by to bylo slušné. Bohužel to ale vypadá, že se spíše než o start, jednalo o vrchol jeho politického života. Nezmění na tom ani fakt, že se v roce 2014 dostal na výplatní pásku brněnské radnice, když ho lidstvo zvolilo nejen zastupitelem města Brna, ale i zastupitelem městské části Brno-Střed. Stal se tak z něj člověk s dvěmi funkcemi, zkrátka multifunkční občan.

Jak se ze satirika stala satira

Jelikož Matýska neměl nikdo z brněnské komunální politiky rád, protože jim rád házel klacky pod nohy, rozhodl se přetvořit svou tehdejší internetovou satirickou platformu „Žít Brno“ v politickou stranu, za kterou sám kandidoval a jak už jsem prozradil v předchozích odstavcích, tak úspěšně. S velkou mocí, kterou Mates koncentroval ve svých rukou, přišla velká zodpověnost. A nebo taky ne.

Jednou z prvních kontroverzí, kterou Hollan předvedl, byla jeho poznámka na internetu, že „V Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali.“ Tento výrok pobouřil nejen mírumilovné a shovívavé Brňany, ale i širokou českou veřejnost. Nutno však Hollanovi uznat, že ačkoliv jsme příliš neplynovali, tak pár národností jsme vskutku vyhnali. Budiž nám trestem příval slovenských studentů, kteří zamořili Brno.

Velmi oblíbeným přešlapem Matěje Hollana se stala situace z roku 2016, kdy se na výletě do Ukrajiny, nechal zbičovat místní dominou. Nejde však jen o nějaký náhodný drb. Hollan se při tomto nestandardním zážitku nechal natočit, takže si každý vlastník internetu může pustit, jak brněnský multifunkční politik klečí na čtyřech a žadoní, že chce ještě.

O jeho prudce klesající popularitě pak svědčí incident ze září 2016 z brněnské hospody U Poutníka, odkud ho a Martina Stropnického, vypudili místní štamgasti, kterým se nelíbili jejich názory. A konečně -bylo by škoda nezmínit ještě jeden, spíše úsměvný incident, ze stejného roku. Hollan neměl šalinkartu (čti čtvrtletní předplacenou jízdenku), jel na černo a chytl ho revizior. Nebyl by to však Hollan aby neměl štěstí v neštěstí – Dopravní podnik vyhlásil amnestii, takže místo pokuty zaplatil jen novou šalinkartu.

Matěj Hollan je bezesporu sporným. Ačkoliv mi představa submisivních a spořivých politiků nějak zvlášť nevadí, incident z hospody U Poutníka napovídá, že jeho politická budoucnost nevypadá dvakrát růžově. No co, nějak bylo, nějak bude. Naštěstí krásné Hollanovy vzpomínky a video z výletu na Ukrajinu zůstávají. Pokochat se můžete pod článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *