Politici YZ: Ivan Bartoš

 

Dredy a plachý úsměv, který často září na Bartošově charismatickém obličeji, ubírá tomuto neobvyklému politikovi mnoho let. Realita je však taková, že Bartoš letos, 20. března, oslavil své 37 narozeniny a je tak krajním představitelem Generace Y. Jaké má vyhlídky? Říjnové volby do poslanecké sněmovny se blíží a Piráti, které Bartoš v současnosti opět vede, jsou horkým kandidátem na titul „Nováček v lavicích poslanecké sněmovny“, je proto na místě si představit jejich führera. 

Kontrastem k jeho lehce exotické vizáži jsou dva, ne úplně zanedbatelné tituly, před a za jménem. Ivan Bartoš totiž studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy obor informační studia a knihovnictví. V roce 2005 získal titul Ph.Dr. a o osm let později, v roce 2013, dokončil i doktorandské studium a obdržel další písmenka ke jménu, konkrétně Ph.D. Ačkoliv se nejedná o doktoráty z jaderné fyziky, medicíny nebo jiné obory, kde se musíte i učit, je Ivan Bartoš jednou z mála persón širší politické scény, která se může relevantními tituly pochlubit.

DIY: Ivan si to taky dělá sám 

Když dredatý smíšek dostudoval, působil zhruba dva roky, do roku 2015, v oblasti IT.. Rozhodl se totiž, že začne pracovat jako ředitel marketingu pro nový český pracovní portál AirJobs. Nyní pracuje na různých IT projektech, které se točí kolem kvality firemních dat, datových skladů a úložišť a návrhů nejrůznějších informačních systémů pro manažery. Je tedy něco jako Zdeněk Polreich, akorát neochutnává a nevaří knedlíky, ale data.

Ivan ke svým politickým a pracovním aktivitám stíhá i další věci – mixuje psychedelický trance, hraje na akordeon a zpívá v semipunkové skupině Nohama napřed. Podporuje také DIY kulturu, jejíž název je zkratkou Do It Yourself a příslušníci této „víry“ si honí ego nad tím, že si sami (bez pomoci profesionálů) zhotoví výrobek, který je užitečný pro ně samotné nebo pro ostatní. Jeho dalším koníčkem nebo lépe řečeno klisnou, je jeho žena Lydie Franka.

Bartošův Zoón politikón

 S krátkou pauzou vedl Ivan Bartoš Českou pirátskou stranu (ČPS) od roku 2009 až do voleb do evropských voleb v roce 2014. V nich Piráti jen těsně neuspěli, když získali 4,78 % a o 0,22 % se tak nedostali do Evropského parlamentu. Samotný Bartoš však získal 12 644 preferenčních hlasů, což ho v této disciplíně vyneslo na 13. místo v ČR. Dva týdny po tomhle Pyrhově vítězství oznámil Bartoš rezignaci na svou funkci předsedy ČPS, což odůvodnil vyčerpáním z předvolební kampaně. Na začátku dubna 2016 byl však znovuzvolen předsedou a stranu vede dodnes.

Nesmí chybět tradiční závěrečná polemika na téma: A co Ivanova budoucnost? Milníkem by mohly být říjnové volby 2017, ve kterých bude Bartoš lídrem celé pirátské kandidátky a on sám se o hlasy voličů bude ucházet ve Středočeském kraji. Odborník nejsem, ale bude to podle mě napínavé a těsné. Starost nemám ani tak o Bartoše, že by nedosáhl na mandát, jako spíše o to, aby Piráti konečně prolomili smůlu a dokázali se dostat přes pětiprocentní uzavírací klauzuli. Jsem však optimista a společně s celou jednočlennou redakcí věříme, že tahle pohádka o usměvavém dredatém pirátovi s tituly z obou stran, skončí dobře.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *