Politici YZ: Dominik Feri

 

Jakmile mladý člověk dosáhne osmnácti let, otevírají se mu nejedny dveře. Většina novodospělých si osmnáctku spojí především se zahozením falešné občanky a možností koupit si flašku se zdviženou hlavou. Někteří zase ocení, že si můžou najít brigádu i na zodpovědnějších pozicích, mohou si vzít půjčku, podnikat nebo si sbalit svých pět švestek a iPhone a zcela legálně odejít z domu. Po dosažení osmnáctého roku však přichází i politická práva – jak to aktivní (možnost volit), tak i pasivní (být zvolen). Právě druhé jmenované právo se rozhodl využít Dominik Feri – nejmladší radní v České republice.

zdroj: facebook.com

Roztomilý vlasatý černoušek s etiopskými předky o sobě tvrdí, že je Čech jako poleno. Ačkoliv se narodil v Kadani, celý svůj život prožil v Teplicích, kde se také v listopadu 2014, jen pár měsíců po dosažení dospělosti, rozhodl kandidovat na radního. Nezvolili ho. Na radnici se však stejně dostal. Jako první náhradník se po odstoupení Petra Měsíce stal 7. listopadu teplickým zastupitelem. Od té doby požívá zvýšeného zájmu médií, úřadů i veřejnosti. Svou excentrickou povahu vybíjí zejména na Facebooku, kde dnes patří k nejaktivnějším a nejsledovanějším politikům vůbec.

I přes svůj věk bere funkci zodpovědně a snaží se výt politikem, který má ve středu svého zájmu lidi. „Se vším jim poradit nemohu, ale pokud usnadním člověku konfrontaci s byrokratickým molochem, udělá mi to radost,“ uvedl Feri v rozhovoru pro E15.cz a sám přiznal, že souběh funkcí puberťáka a radního je někdy jak z absurdní komedie.

Feriho názory

Ačkoliv je Feri aktivním členem TOP09, neskrývá své sympatie k České pirátské straně. Z jejich programu vyzdvihuje zejména transparentní řízení státu, určité prvky přímé demokracie a progresivnost jejich myšlení. Naopak zcela odmítá politiku a lídry ANO a SPD. Kritizuje zejména podsouvání neobjektivních informací občanům, které je účelově straší a znepokojují.

Feri se považuje za člena „spokojené generace“, tedy generace, která se zcela vyhnula komunistickému režimu. Na svět se dívá optimisticky a věří, že globalizace povede k lepšímu světu. Za problém mladých lidí vyrůstajících v moderní době považuje lenost a malý hlad po informacích, které jsou paradoxně nejdostupnější v historii. Hlavou kroutí také nad mainstreamovou snahou spadat do průměru a nevybočovat z řady.

Feriho dílo

V roce 2016 vydal Feri knihu, respektive sborník, jak ji sám označuje, s názvem „Tak jsme Lajkovali“. Publikace zaujme už svým netradičním čtvercovým formátem a najít v ní můžete rozhovory s 41 nejrůznějšími osobnostmi, mezi kterými jsou například marketingový guru Jakub Horák, všeuměl a facebookový geek Jaroslav Cerman, mladý cestovatel Ladislav Zibura, kandidát na prezidenta a textař Michal Horáček, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nebo třeba velká ryba českého bulváru Pavel Novotný.

Jednotlivé rozhovory jsou protkané glosami samotného Dominika Feriho a často vycházejí z jeho tweetů nebo příspěvku na Facebooku. Kritici knihu přijali vcelku smířlivě, poukazují však na určitou strojovitost a schematičnost jednotlivých rozhovorů, které značně snižují kvalitu publikace.

Maturita by byla. A co dál?

zdroj: facebook.com

Nejvýraznější černoušek české politické scény během svého funkčního období na teplické radnici už odmaturoval a úspěšně se dostal na práva Karlovy univerzity. Již za pár dní, konkrétně 11. července, oslaví Feri své jednadvacáté narozeniny, takže podle Ústavy bude moct kandidovat i do poslanecké sněmovny. Nebyl by to Dominik Feri, kdyby takového práva nevyužil – z posledního místa kandidátky TOP09 v Praze, se bude snažit získat příležitost jak, minimálně svým účesem, oživit národní politickou scénu.

Na Feriho lze pohlížet deseti pohledy a všechny by byly obhajitelné. Na jedné straně stojí nedochůdče, které tweetuje, postuje příspěvky na Facebooku, dělá si srandu ze své vizáže a kamarádí se s pornoherečkou Lady Dee. Na straně druhé, někde pod hustým afrem, v něm můžeme vidět přemýšlivého studenta práv, který se výrazně zasadil a podílel na dlouhodobém programu TOP09 s názvem Vize 2030 a o němž napsal například německý deník Die Welt, že je nadějným a úspěšným proevropských politikem. S klidnou duší ho tak lze označit jako politika nové generece. Zdali se výrazněji prosadí již v říjnových volbách je ve hvězdách.

Na závěr nelze neoprášit video z krajské volební kampaně z roku 2016 pro Jihomoravský kraj, kde hrál Feri hlavního záporáka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *