Podnikavý decentralizátor Justin Sun

Čína je ekonomická velmoc číslo jedna. Jste v šoku? Pravděpodobně ne. Ví se to už pěkně dlouho a kdo na tuhle informaci nenarazil, tak je mu to pravděpodobně jedno a měl by okamžitě přestat číst tento článek, protože ho nemůže zajímat. Pokud čtete dál, zkuste se zamyslet, jestli vlastně znáte nějakého podnikatele z Číny? Možná vás to překvapí, ale Čína nebohatne jen na výrobě levných plastových hraček a triček, ale opírá se také o mladé talentované lidi, kteří přichází s moderními projekty. Jedním z nich je Justin Sun. 

 
Pan Justin Sluníčko,  je představitelem generace Y, narodil se totiž v roce 1990. Tak jako většina úspěšných lidí vystudoval vysokou školu, nejprve doma a poté v USA (haha a co Gates? Ten přece taky nedostudoval vejšku! Sorry jako, ale Microsoft není úspěch, ale nekvalitní produkt, který brzdí lidstvo). Konkrétně se jednalo o bakalářské studium na Pekingské univerzitě a magisterské na Pensylvánské univerzitě.

 

Místní snapchat

 
Projekt, kterým se dostal do výraznějšího povědomí je aplikace Peiwo, která funguje jako snapchat pro Číňánky. Ano, i přesto, že je Čína ekonomicky na špici, stále v ní vládne komunistický režim, který tak úplně nefandí globálním, nýbrž domácím produktům (mají třeba vlastní vyhledávače či sociální sítě). Naštěstí je trh šikmookých Maoistů natolik velký, že má smysl zde vyvíjet produkty alá snapchat speciálně pro Čínu. A to přesně Justin Sun udělal a zbohatl na tom.

 
V roce 2015 díky tomu získal ocenění televize CNTV „New figure of the year“ (volně přeloženo: Borec roku) a v roce 2017 se dostal do populárního Forbes žebříčku 30 pod 30, pravděpodobně však nebylo důvodem jen samotné Peiwo, ale především jeho druhý projekt Tron, se kterým plánuje skrze blockchain vybudovat platformu pro poskytování obsahu bez prostředníků (Google, Facebook, Youtube apod).

 
O tom, že to talentovaný Číňan myslí opravdu vážně svědčí nejen jeho osobní angažování při propagaci a vývoji Tronu, ale třeba také takový malinkatý nákup z poloviny letošního roku. Pan Sluníčko si totiž koupil známý BitTorrent, který v internetových vodách působí už více než 20 let. Stálo ho to 140 miliónů dolarů (asi tak 3 mld. korun = o 1 mld. více než dostane Babiš na dotacích), nikdo však neví k čemu přesně bude BitTorrent používat, avšak vzhledem k tomu, že přes tuto platformu ´prý proteče zhruba 40 % všech dat z internetů, dá se tušit, že by se to mohlo týkat Tronu, a že má Sluníčko něco velkého za lubem. Kam až jeho zářná kariéra povede nikdo netuší, může se však klidně stát, že přibližně před rokem založil platformu, která bude budoucností internetu. A to není málo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *