Plíživé bulvární senzace generace YZ

Je sychravý lednový večer. Teploty se již několik dní pohybují pod bodem mrazu. Lidská společnost přečkává toto nehostinné období při teple svých krbů, radiátorů a internetů. Nikdo neví, co bude další den. Nikdo neví, kdy to konečně skončí.
Nikdo neví co se děje.
Proklikávám mezi internetovými články a cítím chladný pot na mé šíji.
Je to skutečně pravda?
Opravdu se to stalo?
Média musela udělat chybu. Tohle nemůže být pravda.
Ona by něco takového neudělala! 
 
A přece se to stalo.
Ariana Grande, mladá dvacetiletá zpěvačka, která si za poslední roky stihla podmanit všechny fanoušky Justina Biebera a se svým překvapivě melodickým hlasem vystoupat do výšin světové popové hudby, si na památku svého nového singlu „7 rings“ vytetovala japonský přepis tohoto názvu na svou spanilou dlaň.
Internet se bouří. Slyšíme hřmění blesků a policejní sirény někde v dálce. Lidé jsou zmatení a čekají na vysvětlení. Novinové titulky se vpíjí do lidské mysli. „Tetování Ariany Grande je celému světu pro smích“. „TRAPAS: Japonský tatér se krutě přepsal“. Lidstvo tápe v temnotě a zuřivě rozklikává jeden článek za druhým, aby v tom guláši lidské senzachtivosti zjistil, kde je vlastně pravda.
Pravda je taková, že mladická celebrita doplatila na svou neznalost japonského jazyka  a tak si do své sbírky dvaceti dvou tetování (díky úžasnému článku “ A guide to Ariana Grande’s tattooes“ na webu cosmopolitan.com) přidala poněkud netradiční tetování, které veřejně oslavuje její lásku k japonskému grilu, který se nazývá schichirin neboli jednoduše – BBQ gril. Lidstvo málem padlo, ale naštěstí přišla další nový den a nová naděje.
S třesoucími prsty a knedlíkem v krku otevírám další článek s názvem „Twist in the tale of Ariana Grande tattoo“ (Zvrat v příběhu Ariany Grande a jejího tetování).
Oči mi bloudí po obrazovce a s pocitem silné úzkosti hledám ten slavný zvrat. Doufám, že se to podařilo zachránit. Doufám, že nebudu muset jít spát s pocitem nevysvětlitelného smutku a nevědomí.
Článek mne ovšem nezklamal a tak se dozvídám, že Ariana podstoupila úpravu svého nešťastného tetování, aby se jí podařilo zachránit od té všudyčíhající ostudy a twitter hejtovských poznámek… Jaké je však mé překvapení, když zjistím, že tetování po své úpravě již nehlásá do světa podivnou lásku ke grilu ale k „japanese finger BBQ“ (japonský prst na grilu).
A tomu tedy říkám senzace a skutečný důvod, proč je internet v dnešní době nedílnou součástí života téměř každého z nás.
Nebudeme se věnovat pokračování tohoto strhujícího příběhu ani se nebudeme zmiňovat o vyjádření mladé zpěvačky, které se dá shrnout slovy „seru na Vás, bolelo to, vypadá to hustě, miluju Japonsko“.
Bohužel jsem těch článků přečetl tolik, že mě připravily o pár let mého budoucího života díky rakovině, která ve mne propukla.
Pozastavuji se spíše nad tím, jak jednoduše jsem se jednoho krásného večera dostal k příběhu jednoho tetování. A tu mi na mysli vytanulo hned několik bulvárních senzací posledních měsíců, které se dostávali do podvědomí čtenářů pravidelněji než pervitin do těla smažky.
Slyšeli jste o rapperovi jménem Tekashi6ix9ine? Mladý člen amerického gangu odsouzen za vraždu, překupnictví drog a několik dalších obdobných trestných činů, které by si u běžného člena společnosty vysloužili daleko rychlejší soudní řízení. My jsme však díky senzacechtivému internetu ještě donedávna získávali každodenní souhrn jeho životní situace, úspěchy jeho krátkého života na svobodě a dokonce jsme se mohli zúčastnit veřejné petice na jeho svobodu. Vždyť svět by přece přišel o takovy idol.
 
Zpěvačka jménem Demi Lovato se následkem své těžké závislosti na heroinu dostala již po několikáté do léčebny poté, co málem opustila svou tělesnou schránku ve svém apartmánu. Internet zaplavily empatické komentáře a projevy jejich blízkých přátel a kolegů z řad showbyznysu, kteří se nás snažili přesvědčit, že mladá smažka je anděl v lidské podobě, jejiž duši zachvátil snad sám Ďábel a ona nevědomky ve vrcholku své posedlosti uchopovala injekční stříkačku a vrážela si jí s nechutenstvím do svého těla.
Kdo vytváří bulvární senzace? Jsou to aktéři? Jsou to bulvární média nebo jsou to čtenáři, kteří ochotně klikají na každý další článek prozrazující nové aktuality v případu jejich oblíbené celebrity?
V dnešní době je náročné rozlišovat pravdivost, akutálnost či potřebnost jednotlivých článků a senzací, která jsou předkládána několikanásobně intenzivněji než kdy dřív v minulosti. Nyní se na Vás informace nevalí pouze ze stánku mladého kolpoltéra stojícího na rohu ulice. Zprávy, události a bulvární senzace na nás křičí všude kde se pohneme. V podobě bannerů, reklamních odkazů, sdíleních na sociální síti či vyskakovacích notifikací na telefonu. Svět je na dosah naší dlaně 24/7 a v kteroukoliv hodinu kteréhokoliv dne jsme schopni zjistit co se děje na druhém konci světa. S tímto však přichází jeden neduh. Jak rozlišovat podstatné zprávy od těch nedůležitých? Jistě, neklikejte na článek, který přináší „Neuvěřitelný zvrat v případu nových bot Paris Hilton.
  
Jak se však stává celkem často, některé internetové portály nijak zvlášť informace nerozlišují. A tak článek o soudním procesu s vrahem zaujímá stejné místo, stejné vyznačení a stejnou atraktivitu jako článek s názvem „22 valentýnských kartiček, které Vás zaručeně rozesmějí“.
Co si však budeme nalhávat. Lidé milují senzace. Lidé milují show a ostudy a hlavně milují vědět, že se to stalo někomu jinému. Poté si již podle své předepsané morálky ustanoví, zda-li k tomu budou přistupovat empaticky, agresivně či posměšně. Co je však výsledkem této senzacechtivosti? To, že senzací neubývá. Lidé se čím dál tím méně zajímají o skutečné zpravodajství a o ověřeně aktuální dění ve světě. Současné trendy ukazují, že lidé jsou zaujati spíše pompézností a vykřičníky v titulku o celebritách a jejich životě, než reportáží o ekonomické krizi nebo osobními svědky válečných činů. Možná tomu tak bylo vždy. Lidé potřebovali vyhledávat vzrušení v životech těch tam nahoře, kteří se ‚vždycky musí mít líp než  plebejci tady dole‘. Nejspíše nám na tom něco zvedalo naše vlastní pochroumané svědomí a my si tak připadali ve svém smutném životě lépe. Nebo je to jinak?
Nebo na tom lépe už jsme a to co nás sráží dolů je zkreslený pohled na svět plný senzací kolem nás? Svět plný pochroumaných mladických idolů na cestě k věčnému zatracení?
Je správné,  aby neuvěřitelná a pokroková informační síť, kterou lidstvo vybudovalo, sloužila k předávání drbů, deziluzí a zbytečných senzací, které ubližují, marní čas a zavádějí?
To jsou jedny z mnoha otázek, kterým bude generace YZ v příštích letech čelit a odpovědi na ně, určí pokrok kolektivního vědomí.
Nyní mně omluvte, Jennifer Aniston slavila narozeniny a nevěřili byste kolik známých celebrit tam dorazilo. (https://www.buzzfeed.com/mjs538/a-list-of-all-the-famous-people-that-went-to-jennifer)
Foto: refresher.cz , buzzfeed.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *