Nemůžu slíbit nic než, krev, pot, dřinu a Lymfu

Představte si svět, kde Churchill není geniální válečný stratég, který se snaží zachránit Británii před náckama, ale pracuje jako výživový poradce, jehož misí je učinit svět zdravějším. V té chvíli by z jeho citátu vymizely slzy a HR pracovník pro citáty o lidském organismu, by místo nich přijal lymfu. Co je ale taková lymfa zač? Studovala? Má nějaké soft skills? No… asi k něčemu bude, když už nám proudí v těle, a protože se o ní mluví méně než o krvi, je představení této velkolepé šťávy na místě.


Lymfatický systém, kterým prochází tekutina lymfa, funguje paralelně vedle krevního oběhu a je naprosto klíčový pro odvádění škodlivin a toxinů z těla. Lymfa se vytváří v mezibuněčných prostorech člověka z tkáňového moku a putuje skrze mízní uzliny až do krve. Nejedná se tak o uzavřený systém jako u krve, ale v podstatě o přímou linku z tkáně do cév.

 

A ta lymfa je teda co za šťávu?

 
Složením se lymfa prý podobá krevní plazmě avšak s tím rozdílem, že má mnohem méně bílkovin, zato se může pochlubit větším množstvím soli. Kdybychom vymačkali lidské tělo jako citrón, získali bychom zhruba litr lymfy. Protože však není lymfy nikdo dost, tělo si jí za 24 hodin vyrobí asi dva a půl litru. Není proto výhodné nechávat se vymačkávat.

 
V návaznosti na to z jaké části těla lymfa putuje je čirá až nažloutlá a například lymfa, jejíž původ lze vysledovat ke střevům obsahuje velmi mnoho tuků. Jak lymfa prochází jednotlivými spřátelenými orgány (viz níže) dostávají se do ní nejrůznější buňky. V tzv. ductus thoracicus (céva ve které se lymfa postupně slévá a dále putuje do krve) je v ní už 99 % lymfocytů (T,B a NK-lymfocyty) a má lehce narůžovělou barvu.

 

Lymfatický systém si odebral brzlík z přátel :(. Proč se to stalo?

 
Lymfatické orgány fungují jako jakési filtry a pumpovače buněk. Největším z nich je slezina, kterou doplňují malé mízní uzliny, mandle (krční, nosní, jazyková), kostní dřeň, ve které vznikají leukocyty a slepé střevo. V dětství se s lymfatickým systémem kamarádí i brzlík, který zajišťuje imunokompetenci (provádí výcvik) T-lymfocytů, v dospělosti však bývá nahrazen tukem a zakrňuje, takže je k ničemu a nikdo, včetně lymfatického systému, si s ním už nechce hrát.

 
Nevýhodou lymfy oproti krvi je absence vlastní pumpy, která by lymfu vždy bezpečně rozhýbala. Mít stagnující lymfu však není vůbec zdravé a přináší mnohé problémy.

 

Program lymfatický systém přestal pracovat. Restartovat?

 
Jak poznat, že lymfatický systém nefunguje tak, jak by měl? Příznaky mohou být různorodé, od zažívacích potíží přes bolesti hlavy, únavu, až po kožní problémy, otoky a nevysvětlitelnou nadváhu. Ač tyto příznaky mohou často souviset asi tak s bilionem jiných chorob, lze často jmenovat jednoho společného jmenovatele, kterým je zanesené tělo a právě s tím dokáže správně proudící lymfa snadno zatočit.

 
Jak tedy rozproudit svou kanalizační šťávu? Jak už bylo výše řečeno, lymfa potřebuje s pohybem trochu pomoct, ideální je tak jakékoliv cvičení, či přesunování svého těla vlastními silami. Pomoct mohou také masáže, kartáčování, střídání teplé a studené sprchy, dodržování pitného režimu a především úprava jídelníčku – zjednodušeně řečeno na nějakou dobu vynechat živočišnou stravu, vyřadit cukr i polotovary a cpát se zeleninou. Výhodou této léčby je zejména to, že pokud je příčinou něco jiného než lymfatický systém, dost pravděpodobně bude mít blahodárné účinky i na jiné problémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *