Matt Groening – otec animáků pro generaci YZ

Cože? Matt Groening? Vždyť je mu asi tak 150 let (nebo spíše 64) a rozhodně nepatří do generace Y a už vůbec ne Z, nýbrž do Baby boom generace. Pravda, avšak jeho dílo je pro mileniány a ty další natolik kultovní a inspirativní, že tuto generaci zformoval více než kdejaký mládenec. Tvůrci Simpsonových, Futuramy a nově také středověké fantasy Disentchantment rozhodně patří místo v srdcí mladých i mladších.

 
Mattův první významný kreativní zářez nastal při studiu vysoké školy v Los Angeles, kde začal psát svůj komiks Life in Hell, který se dočkal vydání v roce 1978 v časopise Wet. Svět tehdy poprvé zjistil, že na co Groening šáhne, to se promění v čisté zlato a v dobách největší slávy jeho Life in Hell vycházel v 250 týdenících. Když si v roce 1985 vesele čmáral komiksy a pracoval jako novinář v Los Angeles začal se o něj (nikoliv sexuálně) zajímat producent a režisér James Brooks, který byl jeho komiksy natolik okouzlen, že mu nabídl, aby zkusil vytvořit sérii několika skečů pro jeho pořad The Tracey Ullman Show. Původně mělo jít jen o přepracování jeho komiksu, ale Groening se bál ztráty autorských práv a tak radši vytvořil Simpsnovi.

 
Žlutá rodinka dostala jména po Mattově rodinných příslušnících – jeho otec se totiž jmenuje Homer, matka Margaret, sestry Lisa, Maggie a Patty. Akorát Bart je anagramem slova brat, Groeningův bratr se totiž jmenoval Mark. Parodické skeče o normální americké rodince poté přerostly v kultovní seriál, který je nejdéle nepřetržitě vysílaným seriálem v USA. Vůbec první díl pouštěli 17. 12. 1989, tedy téměř před 30 lety.

 
Dělat si legrace z přítomnosti však Mattovi nestačilo a vydal se proto zesměšňovat i svět budoucí. Ve spolupráci s Davidem X. Cohenem tak spatřila světlo světa taktéž veleúspěšná Futurama, jejíž tvorba skončila v roce 2013.

 
V roce 2018 si Groening uvědomil, že si ještě nedělal srandu v dobách minulých a pro internetovou televizi Netflix vyprodukoval zbrusu nový animák Disentchantment, který se odehrává ve středověku. Zatím si Netflix objednal 20 dílů, ale vzhledem ke Groeningově historii si naše redakce dovolí tipnout, že dílů bude nakonec násobně více.

 
Které z Groeningových děl bude nakonec tím nejkultovnějším ukáže až čas. Už dnes ale můžeme říct, že tento karikaturista, producent a scenárista naučil bezpočet lidí dívat se na svět s určitým nadhledem a sarkasmem. A co víc může obohatit společnost, která se rochní ve výkonu, stresu a produkci než smích nad sebou samým v přítomnosti, budoucnosti i minulosti. Groening si také proto vysloužil 10 cen Emmy za Simpsnovy, 2 za Futuramu a v roce 2004 cenu britské komedie za vynikající přínos. V roce 2012 mu také plácli hvězdu na Hollywoodský chodník a k zahození není ani 500 miliónů doláčů, které svým umem doposud vydělal.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *