Marek Hilšer alá kandidát nejblíže Generace YZ

Pravidelní čtenáři (cca 2ks) již jistě ví, že Generace YZ začala z útrob svých matek vylízat na začátku roku 1980. Nejstarší příslušník tak letos oslavil 37. narozeniny. Není to málo, ale pro kandidaturu na prezidenta ČR to stále nestačí. Ústava ukládá, že kandidát musí splňovat stejné podmínky jako senátor a senáti mají nastavenou věkovou hranici na 40 let. Z kandidátů, kteří se budou v lednu ucházet o přízeň malého českého člověka je tak nejmladším Marek Hilšer, který spatřil světlo světa v březnu 1976 a v době voleb mu bude 41 let. Není však sportovec, herec, zpěvák, politik ani Kájínek. Kdo to teda je?

 
Mára na první pohled vypadá jako mladý nadějný chlapec. Vystudoval medicínu a smí tak léčit lidi, učí na vysoké škole a dělá vědu, respektive se snaží vymyslet něco s rakovinou. V mládí navíc vystudoval také mezinárodní vztahy, takže se nebojí i nějakých těch občanských aktivit. Všechny micinky, které vlhnou z chytrých kandidátů pak jistě zklame, že má ženu. Ta pracuje jako záchranářka, takže je taky světice. Stačí? Doufám, že ne.

 
Kromě už tak dost bohatého výčtu činností se Hilšer může pyšnit i několika neobvyklými zkušenostmi. Pár měsíců před cinkáním klíčema se jeho rodina rozhodla emigrovat a po roce a půl se vrátit do svobodného Československa.

 
V roce 1997, ve svých 21 letech stážoval v poslanecké sněmovně (kde mimochodem působil jako předseda poslanecké sněmovny Z-man) jako asistent předsedy zahraničního výboru PS, takže má zkušenosti z reálné politiky. Zároveň z první řady sledoval vypuknutí korupčních skandálů a deziulze ho odradila vstoupit do jakékoliv strany. O 2 roky později odjel do Ameriky a Austrálie, kde se živil jako manuální dříč.

 
Vyhodil několik Melounů z okna a pak (pár let potom) si svlékl tričko!

 
Pod pojmem aktivista si lze představit leccos. Od poutání se ke stromům až po demonstrace nebo bojování za dobrou věc. Kandidát Hilšler (dále jen mladej) například organizoval protesty proti záměrům Tomáše Julínka (vláda kandidáta Topolánka) privatizovat nemocnice na akciové společnosti. Julínkovo přání neprošlo, Topol padl.

 
Svou kreativitu předvedl v roce 2012, kdy protestoval proti reformám ve školství od ministra Dobeše, které prý měly zasáhnout do akademických svobod. Mladej tehdy shazoval melouny z terasy budovy Právnické fakulty Karlíkovy univerzity. Proč to dělal? Příprava reformy stála 90 melounů, tak proč je nevyhodit z okna? Protože je můžem vyhodit z terasy! Dobeš byl po pár týdnech ze své funkce odvolán. Asi moc nefungoval.

 
Poslední akt, který podle mého rozhodně stojí za zmínku je skoro akt. Hilšer se v říjnu 2017 vysvlékl do půl těla, aby upozornil na nehezké věci, které se děly na Ukrajině. Neradi bychom šířili jakékoliv dezinformace, ale podle nápisu na jeho těle to vypadá, že není zrovna fanouškem Putina (a to i přesto, že mají s Vladimírem podobnou zálibu v obnažování svého těla).

 

Nejmladší prezident v historii Čechie?

 
Mladej sice sesbíral jen něco málo přes 43 tisíc podpisů, a to mu ještě pomohl strejda Horáček, který nechal lidstvo podepisovat i Hilšerovi archy ve svých svatostáncích. Jeho kandidaturu však podpořilo 11 chlápků ze senátu, takže ho teda vzali.

 
Dle svého programu vidí politiku jako službu lidem, ne jako byznys, proto by rád přispěl k transparentnosti politiky. Jako klíčové považuje (nečekaně) vzdělání a péči o zdraví, nezapomíná však ani na kvalitu životního prostředí, které se zdravím úzce souvisí. V programu klade důraz také na občanskou participaci, právní stát a ochranu menšin. V zahraniční politice chce z Čechie vybudovat spolehlivého partnera v EU i NATO.

 
Závěrem si dovolím osobní pohled na mladého. Ve stínu dalších 8 starců, včetně úřadujícího senila nebo mumie Topolánka, je Hišler svěží silou, která by v prezidentských debatách mohla osvěžit stařecké pižmo. Z mého pohledu je Hišler čistou a morální volbou, za kterou se nemusí nikdo stydět.

 
Předvolební preference ho však mezi favority neřadí a do druhého kole se s Kundou utká nejspíš Drahoš, v lepším případě Horáček a v nejhorším Topol. Bylo by však hezké, kdyby jednou zvítězila morální volba před kalkulací a lidé by do druhého kola poslali Máru. Náš volební systém prezidenta docela dobře umožňuje volit v prvním kole srdcem a až v druhém menší zlo. Je však v Česku dost lidí s rozumem a srdcem? Budoucnost je na nás…

 

1 komentář u „Marek Hilšer alá kandidát nejblíže Generace YZ

 1. Pane doktore Hilšere,

  nemyslíte si, že byste mohl být více prospěšný ve Vaší profesi pro lidi, kteří i částečně zaplatili Vaše studie. Proč usilujete se dát do politiky, i když
  víte , že nejenom v tomhle státě, ale i v celém světě se nedá nic změnit, protože vše je v pohybu a Vy určitě nejste ten, kdo něco změní. Domnívám se, že je to lákavý a nejsnazší způsob obživy a to by Vám vyhovovalo. Nezlobte se, že takto reaguji, ale jak se říká „každý švec by se měl držet svého kopyta“.
  Přestaňte si hrát na spasitele národa a věnujte se “ Sokratově přísaze“ a dělejte to, co jste slíbil a bude to prospěšné pro všechny lidi.
  Takto to cítím a na svém názoru nehodlám nic měnit.

  Poláková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *