Larpy aneb kdo si hraje nezlobí a nestrádá

Přáli jste si někdy být vlkodlakem, který řeší byrokracii? Chtěli byste zjistit, jaký je to pocit narazit zničehonic na mrtvolu své životní lásky? A co se třeba stát roztomilým koťátkem a celý den se jen starat o jídlo, hlazení a hračky? Myslíte si teď, že jsem blázen, který sní o blbostech? Omyl. Tohle všechno se mi stalo a nebyla jsem v tom sama.

Autor fotky: Radovan Vlk

Všechny tyto situace jsem totiž zažila na vlastní kůži, když jsem hrála larp. S dalšími dospělými lidmi, mnohdy seriózními manažery či bankéři a otci a matkami od rodin, jsme se prostě převlékli do kostýmů a předstírali jsme, že jsme někým jiným. Coby malá rozpustilá koťátka jsme vydrželi dovádět jen pár hodin, ale třeba do temperamentních Kolumbijců, kteří prožili sto roků samoty v experimentálním larpu na motivy stejnojmenné knihy, jsme se převtělili skoro na dva dny.

Abyste si to vyzkoušeli také, nepotřebujete žádnou hereckou průpravu nebo hromadu drahého vybavení. Většina komorních larpů, tedy těch, kterých se účastní omezený počet hráčů a stihnete je odehrát za jednen večer, se obejde bez kostýmů nebo zvláštní přípravy, všechno se dozvíte a dostanete na místě. Zaplatíte přitom jen pár stovek, tedy ne víc než za běžnou pařbu.

Delší larpy už vyžadují trochu aktivity předem, je nutné například zajistit si vhodné oblečení a obuv, abyste nerušili atmosféru, a musíte počítat s nějakou fyzickou náročností. Zůstávat v roli někoho jiného několik dní může být výzva i z hlediska vaší duševní pohody, proto bych začátečníkům doporučila otrkat se na komorních krátkodobých larpech; možností je ale spousta a záleží na každém, co ho zaujme a na co se cítí.

Autor fotky: Radovan Vlk

Řešíte v životě nějaký problém, na který se chcete podívat z jiného úhlu? Baví vás rýpat se ve svých traumatech a rozpitvávat vztahy a citečky, nebo naopak máte chuť pořádně si zaintrikovat, budovat koalice a spřádat plány proti ostatním? Nebo si chcete prostě zaběhat po lese a proměnit se ve vojáky z druhé světové války či v kovboje z Divokého západu? Možné je opravdu všechno.

A co vás vlastně čeká? Každý larp organizátoři obvykle uvedou obecnými informacemi a vysvětlením, o co ve hře půjde a jaké nástroje mohou hráči využít, aby se co nejlépe bavili a měli co nejzajímavější zážitek. Šedou teorii doplňují praktické workshopy, kde si hráči na vlastní kůži vyzkouší, co budou dělat, a vyjasní si, co si k sobě navzájem mohou dovolit. U mnoha larpů se totiž vzájemnému fyzickému kontaktu nevyhnete, jít tam proto, abyste si beztrestně užili ochmatávání atraktivních protějšků, by ale byla chyba.

Pokud vám je naopak myšlenka intimnějšího kontaktu s ostatními nepříjemná, nemusíte se bát, že by vás někdo do něčeho nutil. Různé hry využívají rozdílné techniky, jak simulovat sex i násilí s různou mírou skutečného kontaktu a vždy existují způsoby, jak protějšku naznačit, že si může dovolit víc nebo má naopak hodit zpátečku. V opravdu extrémních případech můžete stopnout i celou hru.

Po vyjasnění všech technikálií začíná samotná hra. Jaká bude, záleží hlavně na samotných účastnících, jak uchopí své postavy v rámci daných pravidel. Zatímco extroverti se rádi vyblbnou a poskytnou tak ostatním spoustu příležitostí na ně reagovat, ti introvertnější z nás naopak častěji hrají „dovnitř“ a soustředí se na vlastní prožitky.

Autor fotky: Radovan Vlk

Ani jeden z těchto způsobů se nepovažuje za lepší nebo horší, takže se nebojte projevit a užít si hru tak, jak vám to vyhovuje. Když hra skončí, následuje reflexe řízená organizátory, kde hráči sdělují své dojmy a pomalu přecházejí zpět do tvrdé reality. Nedílnou součástí všech podobných akcí je samozřejmě i chlastačka. Ta slouží nejen k prostému opití se, ale i k uvolnění napětí a dalšímu zpracování a sdílení zážitků ze hry.

Ptáte se, kam se obrátit, kdybyste si to chtěli taky zkusit? Můžete se mrknout na Česko-slovenskou larpovou databázi, kde najdete informace k jednotlivým hrám, hodnocení hráčů nebo kalendář akcí. Větší larpy pak mívají vlastní oficiální webové stránky, kde se dozvíte všechno potřebné a můžete se přihlásit na hru. Komorní hry si v Brně můžete zahrát například díky spolku Hraju larpy, v Praze zase najdete přehled larpů ZDE. Pokud stejně jako já věčně visíte na facebooku, doporučuji skupinu „larp.cz“, kde najdete nejenom další užitečné odkazy, ale i spoustu lidí, co vám poradí. Tak hodně zábavy!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *