Jednotný registrační formulář aneb světlo na konci tunelu

Podnikat v České republice rozhodně není procházka fialovým sadem. Ať už jde o neustále se měnící vládu, která mění podmínky, legislativu a v poslední době se ani nestydí omezovat soukromníky ve svém vlastním podniku nebo o byrokracii, která rozjezd byznysu brzdí víc, než by bylo nutné. Malým pozitivním světýlkem v tomhle českém tunelu je JRF, tedy Jednotný registrační formulář. Formulář, který šetří nervy, čas i peníze, formulář, který stojí za to znát.

 

Hlavní výhodou JRF je, že ušetří spoustu papírování. Dříve se musel začínající podnikatel registrovat zvlášť na živnostenském úřadě, zvlášť na finančním úřadě (kvůli daním) a zvlášť na sociálním úřadě (kvůli pojištění). JRF však zaregistruje vše najednou a podnikatel miminko tak nemusí obíhat všechny možné úřady, aby mohl prodávat třeba okurky. Nemusí taky vyplňovat stokrát ty stejné údaje. Aby informace k čemu všemu JRF slouží byly kompletní, dovolím si zde vložit printscreen z oficiálních stránek Ministerstva průmyslu a obchodu.


Jak už jsem naznačil v úvodu článku JRF je papír, respektive 2 stránky, které si lze snadno stáhnout zde . Kromě samotného formuláře zde můžete najít i spousty dalších užitečných informací a příloh. Například velmi užitečná jest příloha „Předmět podnikání“, kde si lze zapsat až 11 různých živností (tato informace je vydedukovaná z toho, že tato příloha má 11 řádků). Teoreticky by ale neměl být problém odevzdat tyto přílohy třeba 2 nebo rovnou 10.

 
A kde JRF odevzdat? Nikoho asi nepřekvapí, že se JRF odevzdává na další zkratce, konkrétně CRM a ne, neznamená to Celer Rajče Mrkev, tudíž není dobré hledat CRM na farmářských trzích. Jedná se totiž o Centrální Registrační Místo a většinou se nachází (kupodivu celkem logicky) tam, kde najdete nejbližší živnostenský úřad.

 
Pokud trpíte oficírofobií, tedy smyšlenou fobií z úřadů, existují celkem 2 řešení. Buď lze JRF vyřešit a odevzdat online zde , avšak v takovém případě musíte být vlastníkem elektronického podpisu. Druhou, ne tak příjemnou možností, je, že mnohé živnostenské úřady (například v Brně) nabízí online objednání a garantují, že se na řadu dostanete nejpozději do 10 – 15 minut.

 
Co říci závěrem? Ačkoliv je digitalizace a zjednodušování veřejné správy v České republice teprve v plenkách, JRF je krásným příkladem jak jednoduše a efektivně ušetřit začínajícím OSVČ jejich první krůčky ve světě byznysu a je takovou oázou uprostřed byrokratického bordelu, který v našem státě panuje. Tvůrce JRF tímto chválím a bylo by fajn, kdyby se do budoucna objevily i další „vylepšováky“ veřejné správy, které zmírní riziko, že se jednou někdo skutečně nasere a rozbije nějaké ty pošty a magistráty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *