Jakub Čech je noční můrou prostějovských radních

Zdá se, že se mladý Čech Jakub Čech narodil, aby šikanoval politiky. Patří mezi šťastlivce, kteří na svět vylezli v roce 2000, takže nemusí ztrácet čas tím, že počítá svůj věk a může se věnovat aktivismu. Je mu pouhých 18 let, ale se šlapáním na kuří oka radních svého rodného Prostějova má už letité zkušenosti. Publikuje také články v Hanáckém deníku a na Tiscalli.cz a těší se i slušnému zájmu ze stran velkých médií.

 

Šokující! Počáteční motivace byly prachy!

Svůj první článek v regionálním tisku publikoval již ve svých osmi letech, když zkritizoval nefungující turisticky informační panel. Kromě snahy dělat věci lepší byl motivovaný hlavně finanční odměnou. Prostějovský deník totiž nabízel stokorunu za článek od čtenářů. Malinkatý Jakub se chytl příležitosti, namastil si kapsu a postupně se z něj stala noční můra prostějovských radních.

 

První vážnější střet s magistrátem si zažil ve svých 15 letech. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádal o právní analýzu a důvodovou zprávu k usnesení rady města z poloviny června 2015. Poslali ho domů s tím, že je nezletilý a žádost mu musí podepsat rodiče. Podle radnice byl asi na informace zkrátka příliš mladý. Aktivista aktivoval hněv na level 99 a obrátil se na organizaci Otevřená společnost. Magistrát mu nakonec vydal požadované informace až po nařízení Krajského úřadu.

 

Kauzy Jaromíra Soukupa Jakuba Čecha

O dva roky později, v červnu 2017, upozornil na to, že v zápise z jednání zastupitelstva o pronájmu budovy v majetku města Střední škole automobilní chybí zmínka o tom, že prostějovská primátorka Alena Rašková je spolumajitelkou školy. Tedy jasný střet zájmu.

 

Radnice zmínku později doplnila a primátorka si neodpustila poznámku, že Čech je „malý Babiš“. Na první pohled se to může zdát jako paradoxní nálepka – Babiš je totiž spíše známý tím, že si na střetu zájmů mastí kapsu a ne tím, že tyto politické mňaminky odhaluje. Nesmíme však zapomínat na Babišovo angažmá v STB, tady už se určitá paralela najít dá. Teda pokud jste paranoidní schizofrenik a dali vám špatné prášky.

Svými dětskými prstíčky se ale vrtal ve spoustě dalších kauz, třeba poukázal na porušování předpisů a zákonu ze strany magistrátu, na střety zájmů vysoce postavených panáků na radnici a nebál se ani vyštourat sexuální obtěžování pracovnic Stavebního úřadu Magistrátu města Prostějova ze strany jeho vedoucího Jana Košťála.

 

Problémové dítě a udavač

Nikoho asi moc nepřekvapí, že ho tehdejší vedení prostějovské radnice nemělo příliš v lásce. Jeho otci třeba vyhrožovali, že když si Jakuba nezklidní, vezmou mu roční dvacetitisícovou dotaci na jeho loutkové divadlo. Od deseti let pak komunální politici volají jeho rodičům. Pravděpodobně chtěli, aby byl více jehňátkem a vyrostl v běžnou ovci.
Václav Klaus mladší ho dokonce nazval udavačem. Správně! To, že je někdo členem občanské demokratické strany, ještě neznamená, že musí hájit občanskou demokracii. Stačí když hájí aspoň tu stranu.
Každá mince má ale dvě strany a Jakub tak dostává prostor ve velkých médiích – jeho moudra si můžete pustit třeba na televizi Seznam, v DVTV nebo v Českém rozhlasu. Získal také ocenění Gratias Tibi od organizace Člověk v tísni a Cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci.

 

Osmnáct bylo, maturita bude. Co dál?

Celkem logicky dostává často v rozhovorech otázku, zdali plánuje vstoupit do politiky. Podle slov Jakuba se do budoucna nebrání zastupitelské funkci, myslí si, že by mohl lecos změnit k lepšímu. Ač není čelnem žádné politické strany, tíhne ke straně Zelených, líbí se mu jejich relativně čistá politika a důraz na ekologická témata.
Netají se svým odporem k Andreji Babišovi i Miloši Zemanovi a je přesvědčený, že lidé Babišovi dřív nebo později přestanou věřit. Dnes však musíme s úsměvem konstatovat, že jeho domněnka, že Babiš začne oslabovat už od komunálních voleb 2014, je vcelku úsměvná. Možná tak trochu počítal, že jsou Češi alespoň z pěti procent natolik uvědomělí občané jako on sám.
Zda-li Jakub Čech napodobí politiky Dominika Feriho nebo Matěje Hollana, kteří také začínali jako mladí aktivisté, uvidíme v nejbližších letech. Můžeme však obdivovat, že teenager, jehož hlavní starostí by měla být masturbace a mačkání pupínků, je už od útlého věku aktivním občanem, který chce aby byl svět lepší a nenechá věci jen tak.

Foto: Facebook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *