Investice jako denní chleba nových generací?

Minulé dekády bylo investování spojené hlavně s bohatými lidmi, matematickými hlavouny a občas s nerdy z IT. Ty dekády jsou však již pryč a internety a globalizace, které doprovází dnešní dobu, dovolují prakticky komukoliv, aby investoval do čehokoliv. Základní i nezákladní informace jsou na dosah ruky a možností, jak chytře zhodnotit své peníze, je skoro více než peněz samotných.

 

Proč by měl dnes investovat každý a zejména mladí?

 
Zdravotnictví jde prudce ku předu a mezi lidmi se začíná už šuškat i o kvalitě potravin, která by tak mohla pomalu stoupat. Lidstvo tak nemá proč umírat a místo toho stárne, logicky se tak zvyšuje věk odchodu do důchodu a dá se předpokládat, že tento trend se jen tak nezastaví. Je tak docela možné, že dnešní Generace Y a především Generace Z žádný důchod dostávat už nebudou a měla by tak na své zajištění myslet v etepách života, kdy ještě zvládají myslet. Do čeho tedy vrazit peníze, aby se vyrobily další peníze s co nejmenší námahou?

 

Nemovitosti

 
Nemovitosti se dají rozdělit na dva základní typy – budovy a kousky země. Jedná se o poměrně jednoduchou a relativně jistou investici. Není si těžké spočítat, že když člověk zvládne za svůj produktivní věk splatit dva byty či domy, může pak v jednom žít a druhý pronajímat, z čehož bude moct vcelku pohodlně žít. Platba za bydlení ukrojí z příjmu běžného člověka často více než polovinu, s dvěma byty v kapse se tak dá již pohodlně žít, aniž by člověk musel dřít ve fabrice.

 
S pozemky je situace o něco složitější. Na jednu stranu se jedná o jistější investici – pozemek se nerozpadne a nezchátrá a není tak nutné se o něj starat. Na stranu druhou není snadné získat z pozemku pravidelný příjem. Samozřejmě se dá také pronajmout, avšak ne tak snadno jako domek a výnosy z pronájmu nedosáhnou tak lehce požadované výše.

 
Jednou z možností je s pozemky spekulovat – země je omezené množství, takže se dá předpokládat, že cena pozemků s časem poroste. Pozemek se dá také zkultivovat (oplotit, vysušit, vykopat, zakopat, vybetonovat, odbetonovat, vysadit v něm rajskou zahradu apod.) a následně prodat se ziskem. Je to však práce navíc, ale práce, která může být zaplacena mnohem lépe, než někde v kanclu.

 
Další možností jak z pozemků „vycucávat“ mince je pěstování náhodných rostlin. Žijeme ve státě, kde potravinářský trh ovládají hlavně velké agropodniky, které se s nějakou ekologií moc neserou a láká je pouze výtěžnost z půdy – právě tu je vcelku snadné dohledat na internetu a lze si tak zjistit, kolik by vám zhruba mohlo hodit, když si zasadíte hektar česneku, rajčat nebo třeba brambor. Samozřejmě získáte jen řádový odhad a nikdy není jisté, jestli třeba nezačnou pršet meteority nebo jestli náhodný poslanec s nějakým krycím jménem neprosadí zákon, že musí být všude řepka. Trend ve společnosti však pomalu směřuje ke kvalitním domácím potravinám, což dává šanci malým farmářům a pěstitelům prodat svůj um, ovoce a zeleninu.

Kryptoměny

 
Investování na poli nemovitostí je tradiční baštou investorů. Pravým opakem, ve kterém si libuje právě Generace Y a Z je investování do digitálních měn. Jedná se o skutečně mladou záležitost, která zažívá extrémní boom. Investice do kryptoměn se dají řádově rozdělit do 3 možností:

 
1) Těžba – Pokud budete těžit na průměrném notebooku, velké zisky nečekejte. Naopak vás čeká spíše zasekaný komp a zklamání, když si jako kryptohorník vyděláte jen pár desetikorun. Investice do těžby kryptoměn, je podobně jako u nemovitostí, celkem výraznou nárazovou investicí. Aby vaše příjmy dosahovaly vyšších tisíců až desetitisíců, musíte si koupit adekvátní hardware, který vyjde odhadem na 10-20 násobek očekávaných měsíčních přímů (ne vždy, ne nutně). Také se připravte na pořádně tučný účet za elektřinu.

 
Ačkoliv je návratnost z investice do „těžebních strojů kryptopěn“ o hodně vyšší než u zmiňovaných nemovitostí, riziko je také o dost vyšší, protože přístroje budou stále zastaralejší a nikdo také neví, jakým směrem se bude těžba nejrůznějších coinů vyvíjet a zdali jejich cena bude i nadále tolik stoupat. Může se tak stát, že za rok budete mít hardware za statisíce, který můžete používat jen jako stoličku pro cryptonávštěvy a realnávštěvy.

 
2) Nákup – Nákup kryptoměn je v poslední době stále oblíbenější a na vině je především stoupání Bitcoinu, který od ledna 2017 do půlky prosince narostl zhruba o 2000 %, což je zhodnocení, které jen tak někde nedostanete. Spousta lidí na tom zbohatla, dvojčata, která se hádala se Zuckerbergem o Facebook, se stala miliardářema a tento boom zasáhl i lidi, kteří se předtím o investice nezajímali a snadno na nejznámějším coinu zbohatli. Otázka je, kterým směrem se bude tento trend ubírat dál?

 
3) CFD obchodování – Na některých platmformách si lze cryptoměny nejen kupovat, ale také s nima obchodovat (prodávat je i v případě, že kryptoměna necinká ve vaší kapse) a především jejich hodnotu přepákovat, díky čemuž lze dosáhnout na opravdu zajímavé zisky s relativně malým kapitálem. Vše má však svou odvrácenou stranu – zde je to míra rizika, že spekulant ztratí své investované peníze během pár hodin či dokonce minut.

 
Častým kamenem úrazu může být i přehnaná horlivost a nadšení, které jde na úkor určitému odstupu a především studiu nejrůznějších článků a knížek.

 

Komodity a věci s „random“ hodnotou

 
Pokud člověk nespal posledních 10 let někde v podzemí, jistě si všiml obrovského technologického rozmachu. S novými technologiemi však přichází i potřeba jiných surovin než v minulosti. Příkladem může být Lithium, které je v nejrůznějších akumulátorech. Tradiční jistotou je pak zlato, stříbro, platina či titan apod.

 
O něco zajímavější, než kupovat strategické kameny, rudy a kovy, může být investování do věcí, které nemají jasně stanovitelnou hodnotu a jejich cena může navíc v budoucnu strmě stoupat. Příkladem může být „zatím“ amatérské umění, obcházení starožitnictví a hledání „neobjevených“ kousků nebo třeba archivování vína. Nutno však poznamenat, že v takovém případě je důležité danému oboru rozumět více do hloubky, jinak jde spíše o rozmar než o investici.

 

Závěrem

 
Samozřejmě existuje spousta dalších investicí a pasivních příjmů, které se do jednoho článku narvat nedají. Peníze se navíc dají využít i pro zlepšení vlastních skills, ať už si chcete udělat řidičák, masérský kurz nebo začít chodit do fitka, můžete své dovednosti v budoucnu skvěle zhodnotit. Investovat se dá také do jídla, cigaret a chlastu, velkou výhodou je zejména fakt, že nemusíte řešit jak na stará kolena vyžijete, protože žádné vyžívání se již konat nebude.

 

Upozornění!!! Článek nepsal expert na investice nebo tak něco, ale jen člověk, který si o investicích cosi myslí, takže vlastně hovno ví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *