Garant živnosti – vaše vstupenka do neznáma

Rádi stříháte všechny své kamarády a příbuzné, ale raději než učňák, jste zvolili gympl? Vaříte už od malička, ale šli jste studovat raději práva nebo ekonomii? Máte silný vztah ke zvířatům, ale dát si přihlášku na chovatelství by vás nikdy nenapadlo? Pokud toto vše děláte jen jako koníčka, je vše v pořádku a legální. Problém nastává, když se jednoho dne probudíte a dojde vám, že byste se vlastně chtěli svým koníčkem živit.

Ať už se bavíme kadeřnictví, hotelnictví, chovatelství nebo o mnoha dalších zákonem jmenovaných oborech, tak při snaze založit si malou rodinnou živnost, můžeme šeredně narazit. Proč? Tyto živnosti totiž spadají podle přílohy živnostenského zákona (dostupné např. ZDE) mezi tzv. živnosti řemeslné – tedy živnosti, pro jejichž vykonávání je nutná určitá odborná způsobilost, ať už jde o vzdělání nebo praxi.

Znamená to, že když si chceme založit malinkaté, takřka nepatrné, bistro, musíme strávit 4 roky na hotelovce a pak další rok dělat pingla v cizím pajzlu? Naštěstí ne, zákon je k takovým situacím vlídný a nabízí šikovnou kličku. Pokud samotný podnikatel není k řemeslné živnosti způsobilý, může si sehnat garanta s patřičným vzděláním a zkušenostmi, který mu bude, alespoň na oko, za podnik z odborného hlediska zodpovídat.

Ne vždy je však garanta snadné sehnat. Buď člověk nikoho vhodného a způsobilého nezná a pokud zná, tak se dotyčný nechce do ničeho takového plést a už vůbec ne se zavazovat k jakési odpovědnosti. Obavy „potencionálních garantů“ však nejsou zcela na místě. Z právního hlediska by měl mít garant odpovědnost pouze vůči podnikateli, se kterým je ve smluvním vztahu. Za závazky a jiné nepříjemnosti spojené s byznysem zodpovídá vždy podnikatel.

Pokud se vám však nepodaří přesvědčit ani desátou servírku, aby byla vašim štítem pro bussiness, ještě stále nemusíte zoufat. Na internetu najdete různá fóra, na kterých se můžete pokusit garanta najít. Mimo to je na webu i spoustu lidí, kteří se snaží na zoufalých živnostnících přiživit a nabízí, že za určitou finanční kompenzaci, bude takovým živnostníkům dělat garanta. Jsou vlastně trochu jako šlapky, občas je potřebujeme, snažíme se je nesoudit, ale tak nějak tušíme, že si ty peníze úplně nezaslouží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *