Falun gong a čínská vláda: Perzekuce nebo genocida?

Možná jste již z některých médií zaznamenali, že Čína zase pronásleduje pár anarchistů, kteří ohrožují lidovou republiku. V komunistickém režimu jsou takové věci na denním pořádku, tak proč tomu tedy věnovat zvýšenou pozornost? Hned ze tří důvodů. Jednak nejde o pár lidí, ale o miliony. Za druhé nejde o anarchisty ale jen lidi praktikující Falun Gong  a za třetí nemají tito lidé žádné politické ani ekonomické ambice.

Co je to Falun Gong? A proč je pronásledován?

Od roku 1992 se v Číně začalo stoupat na oblibě speciální cvičení Falun Gong, které mělo blahodárný účinek na zdraví, morální přínos a odbourávalo stres. V této době dokonce získal Falun Gong podporu Čínské komunistické strany a několik ocenění od čínské vlády. V roce 1993 dokonce zakladatel Falun Gongu pan Li Hongzhi dostal cenu za mimořádný přínos v oblasti vědy. Li Hongzhi byl také navrhován na Nobelovu cenu míru v roce 2001.

Někdy kolem roku 1995 to začalo jít do hoven. Stranické úřady chtěli mít větší kontrolu nad tímto stále populárnějším cvičením a usilovaly o propojení Falun Gongu se složkami Čínské komunistické strany. Li Hongzhi však chtěl zachovat neutralitu a nezávislost tohoto cvičení. Následně se tlak ze strany čínské vlády začal rychle stupňovat:

1995 – snaha o zákaz Falun Gongu

1996 – znemožnění publikovat knihy o Falun Gongu

1997 – celostátní vyšetřování, při kterém však nebyly objeveny žádné ilegální aktivity

1998 – mediální masáže, křivá obvinění, napadání přínosu Falun Gongu i přes vědecké výzkumy, které potvrdili jeho blahodárný vliv

Perzekuce nebo rovnou genocida?

Od roku 1999 až do dnes zatkly čínské bezpečnostní složky více než 10 miliónů stoupenců Falun Gongu. Tisíce z nich bylo umučeno k smrti a statisíce zemřelo kvůli potřebám čínského transplantačního průmyslu. Děti stoupenců Falun Gongu jsou šikanované ve školách a jejich rodiny jsou sociálně a finančně likvidované.

 

Odborník nejsem, ale tohle už není taková ta běžná komunistická perzekuce, nad kterou se dá přivřít oko mé modravé. Tady jde o statisíce nehumánně zavražděných lidí, kteří jen zdravě cvičí. Nejsou to lidi, kteří se snaží utéct za hranici, nejsou to disidenti, kteří ve sklepě osnují politický převrat. Nejsou to ani feťáci nebo lidé, kteří se vyhýbají práci. Jsou ten Číňané, kteří si chtějí zacvičit a být zdraví.

Jednoznačně jde tedy o nechutnou genocidu, kvůli které umírají lidé, kteří by umírat neměli. A důvod? Jen strach čínské vlády, že by se tato rozsáhlá nevládní organizace, mohla jednou rozhodnout, že bude mít politické ambice. Vždyť stoupenců Falun Gongu je více než členů Čínské komunistické strany.

Čína jako dobrý obchodník, ale zlý člověk

Především na bedrech západního světa teď leží rozhodnutí, jestli budou dále přehlížet genocidu, kterou čínská vláda provádí anebo se rozhodnou zavřít své euroamerické oči a jen počítat, kolik jim děti v čínských továrnách přinesou peněz do ekonomiky.

Právě rozpor mezi ekonomickými motivy a humanismem vidím jako největší etický problém kapitalisticky pojímaného světa. Když naši rodiče cinkali klíčema (ne že by tím něco ovlivnili, ale měli z toho pěkný pocit), cinkali ve znamení humanismu a doufali, že lidé budou žít kvalitnější a důstojnější život. Za čtvrt století se však nejen z Česka, ale z celého západního světa vytrácí jakási politická zodpovědnost postavit se proti nechutnostem, které se ve světě ději. Chybí nám koule vysrat se na čínské součástky se slevou a postavit se proti genocidě nevinných lidí.

Co s tím? Pokud nejste premiérem, ministrem zahraničí nebo jiným ústavním pohlavářem, moc toho dělat nelze. Snad jen podepsat petici, která koluje nejen internetem, aby se Bohouš Sobotků zase jednou sebral a se svými kumpány se oficiálně postavil proti praktikám, které čínská vláda organizuje a podporuje. Proti praktikám, které hromadně zabíjí lidi, kteří jen chtějí zdravě cvičit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *