Básničky Radka Holomčíka, pirátského poslance ČR

Skončily volby a ačkoliv mé srdce těžce bije pro pirátské prudce svobodné myšlenky, z mého (a nutno říci, že nejen z mého) pohledu nedopadly volby tak, jak bych si představoval. Z celkových 200 křesel získali Babišovci 78 mandátů.

Strana přímé demokracie získala 22 křesel a ačkoliv má v názvu krásné slovní spojení „přímá demokracie“ jedná se stejně jako u ANO o stranu jednoho muže, která má navíc i svůj program v takovém duchu, že na první (popřípadě druhý) pohled nepůsobí ani zdaleka svobodně a demokraticky. Naopak lze u ní identifikovat mnoho fašistických prvků, o tom však snad někdy příště.

Třešničkami na tomto nedemokratickém dortu je pak 15 křesel pro komunisty. Člověk nemusí studovat matematiku, aby si spočítal, že demokracie utrpěla velice štědrou ránu a není jisté, zda-li se ještě postaví na nohy.

Volby však přinesly i mnoho pozitivních úkazů v tradičních kmotrovských stranách, které buď nezískali ani zdaleka takovou podporu jakou očekávali (například ČSSD, KDU-ČSL nebo TOP09) a do sněmovny se dostali poměrně zajímavé osobnosti. Ať už je řeč o Dominiku Ferim, Romanu Onderkovi nebo třeba Václavu Klausovi ml. Tyto osobnosti by do politiky mohly přivést věcnost a konstruktivní řešení.

Dalším pozitivním jevem, který se zde objevil je vzestup nových stran, které narozdíl od SPD mají demokratický základ a morální kvalitu. Jedná se především o STAN a Piráty. Právě pirátská strana, jak už jsem na začátku článku naznačil, je mému srdci nejblíž a mediálně známé osobnosti jako Ivana Bartoše nebo Mikuláše Ferjenčíka netřeba příliš představovat. Měl jsem však tu čest poznat osobně dva jihomoravské Piráty, kteří se do sněmovny dostali a na vyhlášení výsledků jeli jen tak mimochodem přeplněnou tramvají. Jde o Tomáše Vymazala, bojovníka za legalizaci marihuany a člověka, který se zabývá kryptoměnami a Radka Holomčíka, jedničku na kandidátce jihomoravských Pirátů.

Oba dva lidé tam podle mě bezpochyby patří, každý však z jiného důvodu. Způsobilost Tomáše Vymazala řešit problémy a jeho odborné znalosti v technice a v oblasti legalizace jsou za mě nepopíratelné. U Radka Holomčíka si však cením jeho morální a etické síly, kterou doplňuje jeho havloidní srdce a smysl pro umění všeho druhu. Nesmírně mě těší, že právě v těchto dobách bude takový člověk sedět v parlamentu a snažit se hlídat demokracii a svobodu pro nás všechny (alespoň teda doufám, že jo…). Protože co více je symbolem svobody než umění, a co hlubšího hledat na demokracii než silné morální a etické zásady.

Rozhodl jsem se proto, že zde jako bonbónek pro mírné pobavení, zveřejním 3 moje nejoblíbenější básničky od Radka Holomčíka a na závěr video z vystoupení jeho skupiny. Nic víc.

Pátek 13.
Dnešní datum je to, které
za smůlu má nejvíc viny.
Celý rok se všechno sere,
proč by dnešek měl být jiný?

No name 1
Kdyby ses změnila najednou v solný sloup,
dál bych tě miloval, jak do teď, nemálo.
Krustu z tvých šatů bych šikovně z tebe sloup.
To co by přišlo pak, hrozně by štípalo.

No name 2

Kurva se neříká jenom tak zbůhdarma,
dá se tím urazit, ale též říci,
jak moc tě pobouří osoba proradná,
která ti před jídlem sebere lžíci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *