7 výhod a nevýhod bydlení v mobilních domech

Hypotéka na bydlení je stále hůře dostupnou finanční službou, a to i přesto, že bydlet v krabici je jedna ze základních lidských potřeb. Navíc po splacení takové hypotéky se člověk stává mnohem více finančně nezávislým a nevyhazuje nájem „do vzduchu“ nýbrž de facto investuje. Ne každý chce být několik desetiletí otrokem banky, ne každý na hypotéku dosáhne a ne každý zvládne za svůj život splatit bydlení v Praze nebo Brně. Je tedy velká část české populace odsouzena k tomu, aby do smrti platila nájem?

 
Ne. Existuje zde alternativa jménem mobilní dům, která je sice v mnoha ohledech náročnější než měsíčně někomu odvádět desátky nebo si koupit hotový barák/byt/garáž/popelnici a v ní pak do konce věků přebývat, ale lze tak ušetřit statisíce ba dokonce miliony. S porovnáním se stavěním nového rodinného domu je navíc toto řešení jednodušší a nabízí spoustu kreativity. Jaké jsou tedy úskalí a slasti mobilních domků?

 
Cena na prvním místě
Novostavbu příliš levně nepořídíte. Většinou je velmi těžké se dostat pod dva miliony za nějaký slušný domek. Mobilní dům pro celoroční užívání se však dá sehnat už od nějakých 100-200 tisíc a za milion si už žijete jako králové. Potřeba je také pozemek. Zde je velkou výhodou, že není potřeba klasický stavební pozemek, ale jen bezpečná pevná plocha, která se dá sehnat řádově levněji. S trochou štěstí si lze pořídit pozemek pro mobilní domek i s nějakou tou zahrádkou do 100 tisíc, v centru Prahy to ale nebude.

 
Nevýhodou je, že na mobilní dům nelze použít klasickou hypotéku, respektive lze, ale je pak nutné ručit jinou nemovitostí, což se trochu míjí účelem. Možné je však použít spotřebitelský úvěr (pozor na podmínky a úroky) nebo tzv. americkou hypotéku, kterou si lze vzít bezúčelně.

 
Jednodušší povolení, ale…
Nic nestavíte, takže stavební povolení není nutné vyřizovat. Úplně bezprizorně vás však bydlet také nenechají. Ohlášení na stavební úřad se nevyhneme, a když už tam polezeme, je vhodné se také zeptat na další povinnosti, které by mohly být s umístěním domu spojené (občas prudí památkáři, jindy je zase špatně územní plán a ták). Bližší informace o legislativě si lze přečíst zde (jedná se o grafický odpad, ale má informační hodnotu). Zbystřit je vhodné také tehdy, když chcete mít na domě oficiální trvalý pobyt, nemusí být vždy samozřejmostí, že ho na daném místě získáte.

 
Upgrady
Každý je v srdci tak trošku kutil a mobilní domy, ač nejsou nějak zvlášť složité na údržbu, představují skvělý způsob, jak se realizovat. Od malé zahrádky před domem, přes terasu až po nové obložení fasády. Některé mobilní domy navíc dovolují budoucí rozšíření, což může být praktické zejména pro mladé rodiny, které plánují děti nebo rodiny, které plánují bydlet s tchýněmi.

 
Svoboda pohybu i výběru
Ač byste na většině mobilních domů hledali kolečka jen stěží, tak se stejně dají (pomocí speciálních strojů a vozidel) přesunout. Pokud vás na lokalitě něco prudí, je možné se vcelku snadno přestěhovat jinam, aniž byste za sebou nechávali stěny, které slyšely až moc. Svoboda výběru je navíc obrovskou výhodou ze začátku, kdy stačí najít volný pozemek tam, kde chceme bydlet a na něj si napasujeme obytnou krabici podle svého gusta. Oproti běžným realitám tak nejste vázání ani na místo, ani na nemovitost samotnou.
Bez inženýrských sítí se bydlí špatně
Mobilní domy bohužel nedokáží vytvořit vodu a elektřinu ze vzduchu. Je proto nutné je napojit na inženýrské sítě, což může být ve výsledku ten největší mindfuck. Často je nutné i stavební povolení, takže než do bydlení v mobilním domku prásknete, je dobré si ověřit, že nebude nutné přivádět vodu z vesnice 5 kiláků daleko a elektřinu tahat ze solárních panelů a doufat, že globální oteplování nepřestane. Více o inženýrských sítích se můžete dočíst třeba zde.

 
Rychlost
Dělnické řeči vás moc nebaví? To je fajn, protože oproti stavění klasického rodinného domu, je mobilní bydlení připravené zhruba za den, případně za pár dní. Odpadají tak nekonečné problémy na stavbě, kdy jednou malta zasype dělníka, podruhé si zedník zaplácne do omítky hodinky a nakonec přijdou povodně a vše se jede od znova.

 
Nejen eko, ale i eko
Kromě ekonomických předností, jsou mobilní domy většinou také nízkoenergetické a nadšenci si navíc mohou klidně pohrát natolik, že jejich dům bude energeticky soběstačný a když vypadne celému městu elektřina, tak se můžete smát a ťukáním do vypínače světla vysílat moseovkou posměšné zprávy široko daleko. Navíc s tím jak jdou technologie dopředu, bude tento model stále jednodušší. Za nenápadnou zmínku stojí také to, že si vedle domu můžete vypěstovat ekobioveganfree česnek, což v bytě tak lehce nelze.

 

Na závěr ještě pár odkazů na náhodné firmy, které mobilní domy prodávají:

Mobilheimy 

Mobilní domky

Hobbytec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *